هیات

السلام علیک یا موسی بن جعفر علیه السلام

جغرافیای نهضت موسوی

اهتمام امام کاظم علیه السلام با توسعه خانواده و جمعیت و هجرت ١٩ دختر و ١٨ پسر ایشان از باکو تا مدینه و از مصر تا مرو و ازدواج‌های بین‌فرهنگی ایشان با مردم دیگر مناطق و طوایف یکی از مهمترین و راهبردی ترین اقدامات و حرکات سیاسی شیعه در ایجاد ارتباطات بین فرهنگی و ترویج مهجرت، راهبرد ارتباطات بین فرهنگی اولیای الهی

 

یادداشتی به مناسبت شهادت امام موسی کاظم علیه السلام

 

🔺الگوی مهاجرت و استقرار فرزندان و نوادگان امام موسی بن جعفر علیه السلام به مناطق مختلف جهان نشان میدهد یک نگاه ارتباطی و فرهنگی والا پشتوانه این نوع حرکت‌ها بوده است که قطعا بدون برنامه و اذن معصوم نمی‌توانست صورت بگیرد.

اعزام فرزندان اهل بیت علیهم السلام به عنوان عالمان و مبلغان دین، از زمان امیرالمومنین علی علیه السلام صورت گرفت.

اما گستره این نوع مهاجرت ها به طرز شگفت انگیزی از زمان امام کاظم علیه السلام به اقصی نقاط جهان گسترش یافت.

نوع پراکندگی مهاجرت، مسیرها و شهرهای هدف _که در تصویر آمده است _ نشان دهنده نوعی برنامه ریزی و آینده نگری تمدنی در ایجاد ارتباط با جوامع و اقوام مختلف است.

ایشان به وضوح استمرار این حرکت را تحت مدیریت امام بعد قرار داد و طی وصیتی، سرپرستی فرزندان و ازدواج ایشان را به امام رضا علیه السلام سپرد.

امام رضا علیه السلام نیز پس از هجرتشان به خراسان، طی نامه ای به برادران و خواهران، ایشان را به مهاجرت به سمت شرق یعنی ایران تشویق کردند.

اکنون قرن هاست از جنوب ایران گرفته تا مرکز این کشور یعنی قم، و از شمال آن گرفته تا کشورهایی مانند آذربايجان، قفقاز، آسیای مرکزی و حتی روسیه همگی از برکات این سنت الهی بهره مندند.

گستره مهاجرت سادات کشورهایی مانند افغانستان، کشمیر، پاکستان و هندوستان را نیز بهره مند ساخت و اکنون شاهد فرهنگ دین و نسلی از سادات در کشورهای اندونزی، مالزی و حتی چین هستیم.

از سمت غرب نیز به همین واسطه اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام تا اروپا و خصوصا شبه جزیره بالکان و یونان گسترش یافته و خاندانی از سادات به نام شریف اف و هاشم اف در بوسنی زندگی می کنند.

جدای از آثار فکری، فرهنگی و اجتماعی هر کدام در زمان خود، اکنون نیز مزار ایشان به قطب معنوی و علمی هر دیار تبدیل شده و کوثر جوشیده از نسل ایشان، همگی از شیعیان فطری آن کشورها به شمار می روند.

در حقيقت اهل بیت علیهم السلام و فرزندشان با مهاجرت و پیوند با دیگر اقوام و جوامع، که در بسیاری از موارد در قالب ماندگار ازدواج های بین فرهنگی ظهور پیدا کرد، توانستند حدود جاهلیت آن زمان در طبقه بندی انسان ها را بشکنند و با ایجاد ارتباط فکری و عاطفی با دیگر اقوام، زمینه گسترش دین و فرهنگ را فراهم آورند.

اما متاسفانه میتوان گفت به علت تنگ نظری ها این نوع نگاه فرهنگی کمتر در میان ما تبیین شده درحالی که بهره مندی از آن می‌تواند آثار تمدنی بزرگی در توسعه فرهنگ و ارتباطات شیعیان داشته باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن