هیاتیادداشت ها

به مناسبت اعیاد شعبانیه

‏‏به نام خدای سازنده انسان، جامعه و تاریخ

🔺یادداشتی به مناسبت اعیاد ماه شعبان و توسعه شجره طوبی از طریق تشکیل خانواده های تمدن ساز توسط اهل بیت علیهم السلام

🔺در روایت آمده که امام رضا علیه السلام به یکی از شیعیان ایرانی خود فرمودند آیا میدانی ما با هم خویشاوندیم؟! او با تعجب عرض کرد چگونه است در حالی که شما از عرب هستید و ما از عجم!؟

حضرت در جواب فرمودند: مادر امام سجاد _علیه السلام_ ایرانی است.

🔺در حقیقت با تدبیر و وساطت امیرالمومنین علی علیه السلام شهربانو، شاهزاده ایرانی با امام حسین علیه السلام ازدواج کرد و ثمره آن ولادت امام سجاد علیه السلام است که روایات ایشان را _ابن الخیرتین_ میداند، یعنی فرزند دو خاندان برگزیده!

🔺نوع شکل‌گیری این ازدواج و مجادلات امیرالمومنین علیه السلام با حاکمیت وقت، سراسر نشان دهنده تکریم ایرانیان توسط ایشان است. خصوصا زمانی که حضرت خلیفه را که رفتار اسیرگونه با ایرانیان داشت تنبیه داد که مگر قول رسول خدا را نشنیدی که فرمود باید با مردمان محترم، محترمانه برخورد کرد؟

از این رو حضرت، شهربانو و خواهرش را در ازدواج با کسی که می‌پسندند اختیار داد و شاهزادگان ایران آزادانه همسری برگزیدگان اسلام یعنی امام حسن و حسین علیهم السلام را انتخاب کردند.

به سبب این تدبیر نیز جمله پیروان آن حضرت دیگر ایرانیان را آزاد و اکرام کردند و پایه‌گذار روابطی تاریخی با ایشان شدند.

🔺سالها بعد ثمره این ازدواج بین فرهنگی، تشکیل خانواده های تمدن سازی بود که نسل به نسل موحب ارتباط عمیق‌تر و گسترده‌تر فکری و هویتی ایرانیان با مکتب اهل بیت علیهم السلام شد.

در واقع باید گفت حکایات حاکمان وقت از برخورد ایرانیان با اسلام با نگاه اهل بیت علیهم السلام به ایشان، بسیار متفاوت است و گرایش ایرانیان به مکتب اهل بیت علیهم السلام، اثبات کننده این تفاوت است.

🔺جلوه دیگر این نگاه والا، وصلت دادن دو تمدن اسلام و مسیحیت در ازدواج امام حسن عسکری علیه السلام است که امام زمان علیه السلام را از جانب مادر به شمعون وصی حضرت عیسی علیهماالسلام میرساند و وعده های انجیل را در این خاندان محقق میکند.

🔺شکستن حدود غیر الهی که موجب تحقیر و جدایی انسان ها از هم است، هدف انبیاء و اولیاء الهی بوده است و ازدواج های بین فرهنگی اولیاء الله تجلی علمی و عملی این نگاه است.

نگاهی که بعدها به عنوان راهبردی گران‌بها در توسعه فرهنگ و ‎ارتباطات شیعیان قرار گرفت و منجر به توسعه فرهنگ و ارتباطات ایشان با جهان گردید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن