یادداشت ها

سختی امتحان تحمّل هوو

بسم الله الرحمن الرحیم

🔸حدیث *«سختی امتحان تحمّل هوو»*

🔴 *امتحان عبادت «سجده بر آدم»، یا امتحان «ولایت پذیری»*

🔴 *«زنان و مردان، دارای دو نوع امتحان با یک ملاک در جهادِ ولایت پذیری، و مبارزه با انانیت و خودخواهی و تکبر و حسادت»*
🔸▫️
✅ حَدَّثَنِي مُوسَى قَالَ حَدَّثَنَا أَبِي عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ عَلِيِّ بْنِ اَلْحُسَيْنِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيٍّ عَلَيْهِمُ السَّلاَمُ قَالَ:
📌قال رسول الله (صلی الله علیه و آله):

⚡ *«كَتَبَ اللهُ الْجِهَادَ عَلَى رِجَالِ أُمَّتِي، وَ الْغَيْرَةَ عَلَى نِسَاءِ أُمَّتِي، فَمَنْ صَبَرَ مِنْهُنَّ وَ اِحْتَسَبَ أَعْطَاهَا اللهُ أَجْرَ شَهِيدٍ».* [۱]

🔻حدیث امام کاظم (علیه السلام) از آباء معصومش از مولا امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)، که نقل کردند از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) که فرمودند:

⚡ *خداوند [سختی تحمّل] جهاد را بر مردان امّت من قرار داد، و [سختی تحمّل] غيرت‌ورزی [بر هوو ها در تعدد زوجات شوهر] را بر زنان امّت من مقرّر كرد، پس هر کدام از زنان امتم در راه خدا صبر کند و استقامت به خرج دهد ‌[بمانند مردان در سختی جهاد در راه خدا]، خداوند متعال «اجر و پاداش شهيد» را به آن زنان امتم عنايت مى‌فرمايد [بمانند اجر شهادتی که برای مردان در سختی جهاد در راه خدا هست].* [۲]
🔸
✅ قال الصادق (علیه السلام) :
⚡ *«أَنَّ اَللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى كَتَبَ عَلَى اَلنِّسَاءِ غَيْرَةً وَ كَتَبَ عَلَى اَلرِّجَالِ جِهَاداً، وَ جَعَلَ لِلْمُحْتَسِبَةِ اَلصَّابِرَةِ مِنْهُنَّ مِنَ اَلْأَجْرِ مَا جَعَلَ لِلْمُرَابِطِ اَلْمُهَاجِرِ فِي سَبِيلِ اَللَّهِ»* [۳]

🔻حدیث امام صادق (علیه السلام) که در ضمن بیاناتی فرمودند:
*خداوند براى زنان [سختی تحمّل] غيرت‌ورزی [بر هوو ها در تعدد زوجات شوهر]، و براى مردان [سختی تحمّل] جهاد را نوشته است، ولذا براى آن زنانى كه در آن خويشتن دارى و صبر [بر سختی امتحان هوو داری] كنند اجر و پاداش همان سربازانی را قرار داده است که در سختی جهاد مراقبت از مرزها و مهاجر در راه خدا حاضر هستند*.
🔸
❓*سوال*: چرا جهاد زن در سختی غيرت‌ورزی نکردنش هنگام تعددزوجات شوهرش، برابری می‌کند با جهاد مرد در سختی کارزار جهاد و جنگ و مرزبانی مقابل دشمنان؟

🔻اصلا چرا در احادیث می‌گویند *«جِهادُ المَرأَةِ حُسنُ التَّبَعُّلِ»* [۴] (جهاد زن، خوب شوهرداری کردن است)؟ چرا اطاعت زن از شوهرش و پذیرش ولایت شوهرش بر او بسیار مهم است؟ تا آنجا که در بیان اهمیت این پذیرش اطاعت و ولایت شوهر بر زن، رسول خدا (ص) فرمودند:

⚡ *«لَوْ [كُنْتُ] أَمَرْتُ أَحَداً أَنْ يَسْجُدَ لِأَحَدٍ لَأَمَرْتُ اَلْمَرْأَةَ أَنْ تَسْجُدَ لِزَوْجِهَا»* [۵]
اگر به كسى دستور مى‌دادم به شخصى سجده كند، حتماً به زن دستور دادم به شوهرش سجده كند.

🔻از طرف دیگر، با اینکه به مرد هم با اوامر مختلفی نظیر *«عاشِرُوهُنَّ بِالمَعْرُوف»* (النساء، ١٩) توصیه به لزوم خوش اخلاقی مرد با زنش شده، اما چرا نمی‌گوید جهاد مرد هم خوب زن داری کردنش است؟ بلکه جهاد مرد در میدان مبارزه در راه اطاعت و ولایت‌پذیری در برابر أمر امام است!

✅ *پاسخ از مرحوم آیت الله حائری شیرازی* [۶] :
🔻ابلیس ۶۰۰۰ سال عبادت کرد. وقتی به او گفتند سجده بر آدم بکن، نکرد. اگر سجده بر آدم کرده بود، این ۶۰۰۰ سالش هم مقبول واقع می‌شد. پس دو نوع عبادت داریم: «عبادت ۶۰۰۰ ساله» و «عبادت سجده بر آدم» (که سجده به معنای «تسلیم بر ولایت الهی آدم» است).

🔻انجام وظایف مرد نسبت به همسرش، از نوع عبادت ۶۰۰۰ ساله است! چرا؟ چون همراه با آقایی است، همراه با عزت است. اما اطاعت زن از [ولایت] شوهرش، از نوع «سجده بر آدم» است، چون همراهش [«نفی کامل انانیت ها و خودخواهی ها و تکبرها و حسادت ها» است و] «پا گذاشتن روی عزت [ظاهری]» است.

🔻این اطاعت، [تکلیفی] بسیار تلخ است! تلخی‌اش مثل تیر باران شدن در جهاد است. مثل شمشیر خوردن در جهاد است. همان ثواب‌هایی که مرد در حین تیر خوردن و قطعه قطعه شدن، در جهاد می‌برد، خداوند برای زن در خانه اش گذاشته است! نمی‌شود بدون سختی، این ثواب را به زن بدهند.

🔻به همین دلیل، [سختی] اطاعت زن از شوهرش [و سختی غيرت‌ورزی نکردن زن در برابر تعدد زوجات شوهرش] «جهاد زن» است اما حکمرانی مردان در خانه، جهاد نیست! [بلکه تسلیم بودن مردان در برابر ولایت أمر امام و رهبر جامعه و حضور جهادگرانه در انواع میدان جنگ با دشمنان «جهاد مرد» است؛ و ثواب همان حضور جهادگرانه برای زن در خانه اش هست]. اگر زن، قوّامیت مرد را پذیرفت، مانند ملائکه می‌شود که «سجده بر [ولایت] آدم» را پذیرفتند.

🔻[در امور داخل خانه]، خدا عبادت سجده بر آدمش را داد به زن ها! و عبادت معمولیِ شش هزار ساله را داد به مردها. از این جهت، مردها یک عبادت از نوع «سجده بر آدم» را بدهکارند. با نماز و روزه و حج و اینها کارشان نمی‌شود. باید به میدان جنگ بروند تا معلوم بشود منافق هستند یا مؤمن؟ مردها باید [با پذیرش ولایت رهبری به امر او] بروند جهاد و آنجا مخالفت با نفس و [نفی انانیت ها] بکنند تا از نوع «عبادت سجده بر آدم» بشود.

🔻عبادت سجده بر آدمِ زنها این است که حرف مرد را گوش کنند [و به تعدد زوجات شوهرشان غیرت پیدا نکنند]، اما عبادت «سجده بر آدم» برای مردها این است که تحت فرمان رهبر بروند جلوی گلوله. یعنی تحت مدیریت رهبرشان فحش بخورند، اهانت بشوند، [سختی و] ذلّت ببینند؛ این از سنخ «عبادتِ ذلّت یافتن با سجده بر آدم» است.

🔻 *[برای همین هم، اجر و پاداش آن جهاد سخت زنان، عین همین اجر و پاداش جهاد سخت مردها در جهاد و سربازی مرزها و سختی هجرت و انواع جنگها به امر ولیّ الهی زمانشان در مقابل دشمنان است. و هردو هم «ثواب شهید» را در هر لحظه جهادشان دارند، چون تماما نفس امّاره را کشته اند در برابر «اطاعت أمر ولیّ الهی» که خدا بر آنها اطاعتش را واجب کرده است].*

🔻آن وقت ببین! *«شش هزار سال عبادت، کار دو دقیقه «سجده بر آدم» را نکرد!»*؛ این را داده‌اند به زن‌ها و آن را داده‌اند به مردان! واقعاً خدای تعالی بین مرد و زن، عادلانه برخورد کرده است.

🔻چه جور شده است که خدا چنین کاری با زنها کرده است؟ چون اطمینان داشته که مؤمنه‌های آنها می‌پذیرند. خداوند می‌دانسته است که اینها جهت عاطفی دارند. این‌ها وقتی حساب می‌کنند که خدا گفته است، اطاعت می‌کنند.
🔸
🔸پی‌نوشت‌ها:

🔻[۱]. منبع حدیث اول:
– الجعفریات (الأشعثیات) ج ۱، ص ۹۵.
hadith.inoor.ir/hadith/349656
– النوادر (للراوندی)، ج١، ص۳۷.
– بحارالانوار ج١٠٠ ص٢۵٠.
http://noo.rs/kDeOt
– مستدرک الوسائل، ج١١ ص٢۴، و ج١۴ ص٢٣۶و٢٣٧.
http://noo.rs/IlzeY
– مسند الشهاب، ج ۲، ص ۱۶۹، ح ۱۱۱۷.
– المواعظ العددیه، ج۱، ص۱۲۲، حدیث ۵٨٠.
– دعائم الإسلام، ج ۲، ص ۲۱۷.
hadith.inoor.ir/hadith/319055
🔸
🔻[۲]. در کتاب المواعظ العددیه (نصایح شمارشی؛ اثر مرحوم آیت الله علی مشکینی) در پاورقی این حدیث آمده:
– فی نهج البلاغه: *«غَيْرَةُ اَلْمَرْأَةِ كُفْرٌ وَ غَيْرَةُ اَلرَّجُلِ إِيمَانٌ»* [غيرت ورزيدن زن بر شوهرش كفر است، و غيرت ورزيدن مرد بر همسرش ايمان است] (حکمت ١٢۴).
هي أن تغير في الضرّة و تمنع زوجها من تعدد الزوجات، فعلى هذا يكون المراد أنّ اللّه كتب عليهم ما تغيرون فيه و يمتحنهم به.
[این کفر در غیرت زن نسبت به هووی اوست، و غیرتش که بخواهد از تعدد زوجات شوهرش مانع شود، بر این مبنا مراد از «جهاد زن در برابر غيرت‌ورزی او» آنست که خداوند حکم جهادی را بر آنها نوشته که در آن جهاد حالت غيرت‌ورزی به هوو و شوهرشان می‌یابند، تا آنها را به آن امتحان کند.]
🔸
🔻[۳]. منبع حدیث دوم:
– علل الشرایع، ج۱، ص۱۸۵
http://noo.rs/gwDbm
– بحارالانوار، ج۴٣، ص٢٠١
http://noo.rs/tBk3r
– عوالم العلوم، ج١١، ص١٠٧۵
http://noo.rs/7itpP
🔸
🔻[۴]. منبع حدیث سوم:
– بحارالانوار، ج١٨ ص١٠۶؛ و قصص راوندی، ج١ ص٢٩٣.
http://noo.rs/28Nsq
– کافی، ج۵ ص۹و۵٠٧.
http://noo.rs/HaYUb
🔸
🔻[۵]. منبع حدیث چهارم:
– الکافي ج ۵، ص ۵۰۷.
http://noo.rs/oh5OS
-بحارالانوار، ج٢٧، ص٢۶۵
http://noo.rs/DvN74
– وسائل الشیعه، ج۶ ص٣٨۵

🔻[۶]. پست مطلب آیت الله حائری شیرازی:
t.me/haerishirazi/2973 تلگرام
eitaa.com/haerishirazi/2943 ایتا
🔸
✅ کانال توحید در وحدت زوجات

💞 t.me/WahdatZojat
💞 eitaa.com/WahdatZojat

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. متن بسیار عالی، منطقی و شفاف بود. ممنون از شما بخاطر زحماتی که در این باره می‌کشید. ای کاش میشد این فرهنگ زیبا و خدا پسندانه و انسانی رو خیلی بیشتر از اینها در جامعه ی پایه ریزی کرد و گسترش داد. متأسفانه من فقط تعداد خیلی کمی از سایت‌ها و رسانه های اجتماعی رو در این زمینه فعال دیدم. در صورتی که این موضوع الان با این شرایط جامعه شاید خیلی از مسائل اولویت بیشتری دارد چرا که در مهریه و … تاثیر بسزایی دارد و گسترشش خیلی از معضلات و مشکلات رو خود بخود حل میکنه. امیدوارم خداوند در این راه یاری تان کند و در آینده بسیار نزدیک شاهد گسترش زیاد این فرهنگ ناب و اسلامی و حتی انسانی که خدا در حق ما زنان قرار داده است در کشور عزیزمان باشیم.
    یا حق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن