یادداشت ها

قرآن اهداف مهم نظام اجتماعی و خانواده را بسیار عالی ترسیم کرده است

حجت الاسلام والمسلمین سید منذر حکیم گفت: قرآن در مورد جامعه، خانواده، رابطه تنگاتنگ آنها و اهداف مهم نظام اجتماعی و خانواده را بسیار عالی ترسیم کرده و یکی از اهداف اولیه آفرینش مرد و زن را ایجاد یک جامعه از مسیر خانواده عنوان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین سید منذر حکیم، در کارگاه تقویت قوه نظریه ‌پردازی ویژه طلاب سطح ۳ و ۴ در حال تدوین رساله علمی، که در مدیریت حوزه علمیه خواهران مازندران برگزار شد، با اشاره به آیه ۱۳ سوره مبارک حجرات بیان کرد: این آیه مبارکه هم نیاز به تفسیر و هم نیاز به فقه دارد، ظاهر این آیه کوتاه است، اما مطالب زیاد اجتماعی، خانوادگی و فقهی دارد، نظریه قرآن در مورد جامعه، خانواده، رابطه تنگاتنگ آنها و اهداف مهم نظام اجتماعی و نظام خانواده را بسیار عالی ترسیم کرده است.

وی تاکید کرد: این آیه به دو جنس زن و مرد اشاره می کند؛ نظریه های جدید می‌گویند هر دو نفر که زیر یک سقف جمع شوند تشکیل خانواده می دهند. این آیه خط بطلان بر این نظریه می کشد، چون می فرماید خانواده باید از جنس مرد و زن تشکیل شده باشد؛ کشور ما باید بعد ازگذشت ۴۰ سال از انقلاب، در مسیر تکامل قرار گرفته باشد اما اینکه چرا در مسیری برخلاف آن قرار گرفته، نیاز به یک بحث علمی و جدی دارد، اما نظر اسلام در تشکیل خانواده بسیار شفاف مطرح شده است که اولین گام، تشکیل خانواده است.

حجت الاسلام والمسلمین حکیم ادامه داد: یکی از شاهکار های قرآن ایجازگویی است، اینکه طبق چه سیستم و چه نظامی از دو نفر یک جامعه انسانی به وجود می‌آید که به صورت قبائل و ملت در این گستره زمین قرا بگیرند. یکی از اهداف اولیه آفرینش مرد و زن، ایجاد یک جامعه از مسیر خانواده است، این نشان دهنده نقش خانواده در ایجاد جوامع بشری است، اصل فرد ذکر و انثی به تنهایی نمی تواند جامعه را تشکیل دهد، به قولی یک دست صدا ندارد.

وی افزود: هر چقدر وضع اقتصادی ما پیشرفت می کند، وضع فرهنگی و مطلوب برای تشکیل خانواده افت پیدا می کند و این خطر بسیار جدی است؛ یکی از اساتید از راهبه ای در رم پرسید شما که رهبانیت را انتخاب کرده اید، یعنی به زبان حال به دنیا می فهمانید که بهترین سبک زندگی این است که ما انتخاب کرده ایم، روم یکی از مهمترین مراکز تبلیغ مسیحیت و مرکز اصلی فرهنگ سازی برای مسیحیان است، بنابراین اگر تمام زنان دنیا بخواهند از شما الگو بگیرند، چه اتفاقی می‌افتد؟ هیچ خانمی ازدواج نمی کند و هیچ نسلی به وجود نخواهد آمد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد قائمی، اظهار کرد: کسی که در رشته‌ ای به مرحله رساله می رسد، یعنی در آن بخش به اجتهاد رسیده و باید نظریه پردازی کند، تولید رساله در سطح چهار از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اگر طلبه در مقاطع گذشته به گردآوری نظریات و ترویج آنها می پرداخت، در این مقطع باید نظریه پردازی کند؛ رشته فقه خانواده در حوزه تمدنی انقلاب اسلامی بسیار حائز اهمیت است و در برابرش آنچه که دشمنان به دنبالش هستند، مسائل مرتبط با خانواده، زن و مسائل مرتبط با آنها است؛ در حقیقت این مسئله، میدان نبرد در نظریه پردازی بین دو طرف است، هر کدام از این ها از خط قرمز عقب نشینی بکند و نتوانند یک تئوری جدید و پاسخ به نیاز جدید داشته باشد، محکوم به شکست است و آن به معنای عقب نشینی و از دست دادن خط دفاعی است.

وی ادامه داد: یک نظریه پرداز باید یک سوال ذهنی داشته باشد؛ تا سوال به عنوان صورت مسئله در ذهن شکل نگیرد، نظریه ای به وجود نخواهد آمد، در رشته فقه خانواده دید چه مسئله حل نشده ای وجود دارد؟

مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران خاطرنشان کرد: امروز مشکلات زیادی در مسیر تمدن سازی وجود دارد و فقه پویای شیعه خط مقدم و ابزار تمدن سازی است؛ حوزه در اندیشه های مختلف خود در زمینه های فقه، کلام، تفسیر و … آتش پشتیبانی است که می تواند از نظام جمهوری اسلامی در پیشروی و تمدن سازی حمایت کند و این رخ نخواهد داد مگر اینکه در ذهن تک‌تک شما مسئله وجود داشته باشد و باید دید در حوزه های مختلف چه مسائل حقوق بشری را می توان پاسخ داد؟

ma30.ir/e/VKHxWLoSvS9

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام علیکم. تشکر از مطالب خوبتون. لطفا به رویه خود ادامه دهید و باور داشته باشید که دلهای ما با شما و فکر و اندیشه شما و تفکرات صحیح و اصولی اصلاحی شماست . ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن