هیاتیادداشت ها

میلاد یازدهمین اختر تابناک مبارک باد

سنت ازدواج های بین فرهنگی و نقش آن در توسعه فرهنگ و ارتباطات

🔺یادداشتی ‏به مناسب میلاد با سعادت امام حسن عسکری علیه السلام

🔺در کنار تمامی فضایل و مجاهدات امام حسن عسکری علیه السلام در انجام رسالت‌ امامت و ولایت، آنچه به نظر می‌رسد از منظر رشته فرهنگ و ارتباطات در زندگی ایشان قابل توجه باشد، به اوج رساندن سنت ازدواج های بین فرهنگی است.

شکستن حدود غیر الهی و سلسله طبقاتی حاکم در هر زمان از اهدف انبیاء و اولیاء الهی بوده است و یکی از قوی ترین جلوه‌گاههای آن، تشکیل خانواده با افرادی از جوامع و فرهنگ های دیگر است.

از این رو،
تشکیل ‎خانواده‌های تمدن ساز از طریق ‎ازدواجهای بین فرهنگی، یکی از راهبردهای اولیای الله در اثبات برابری انسانها و ایجاد و گسترش ‎ارتباطات بین فرهنگی است.

این سبک تشکیل و توسعه خانواده از زندگی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم شروع شد و توسط دیگر اهل بیت علیهم السلام ادامه یافت.

نقطه اوج این فرهنگ را می‌توان در ازدواج امام حسن عسکری علیه السلام با حضرت نرجس سلام الله علیها مشاهده کرد.

ازدواجی که امام زمان علیه السلام را از سوی پدر به امیرالمؤمنین علی علیه السلام وصی پیامبر ختمی و از جانب مادر به شمعون صفا وصی حضرت عیسی علیه السلام میرساند.

داستان این ازدواج زیبا و درس آموز که در منابع معتبر شیعه آمده است، بسیار خواندنی و نتایج آن در زمان ظهور فرزند این خانواده یعنی امام زمان علیه السلام و پیوستن بسیاری از مسیحیان جهان به اسلام رخ خواهد نمود.

نتیجه آن‌که،
این فرهنگ والا که در زندگی دیگر امامزادگان و سادات ادامه یافت و توانست بخش زیادی از جهان را بر پایه ارتباطی عاطفی و فکری با فرهنگ اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام آشنا سازد، متاسفانه در میان ما شیعیان و خصوصا ایرانیان کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
فرهنگی که احیای آن می‌تواند ثمرات گرانقدری برای توسعه فرهنگ و ارتباطات در بر داشته باشد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن