شبکه های اجتماعیجریان شناسی

۱/۵میلیون دختر دهه شصتی هنوز ازدواج نکرده‌اند

۱/۵میلیون دختر دهه شصتی هنوز ازدواج نکرده‌اند

امیرحسین بانکی‌پور گفت: حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دختر دهه شصتی داریم که ۱ و نیم میلیون نفر از آن‌ها ازدواج نکردند. خواهش میکنم مسئولین وزارتخانه‌ها و مدیرکل‌ها توجه ویژه به این موضوع داشته باشند، چون این یک و نیم میلیون نفر از حق حیاتی خود محروم ماندند و باید عزم جدی برای شرایط ازدواج آن‌ها به خرج دهیم.

خبرگزاری برنا: امیرحسین بانکی پور گفت: حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دختر دهه شصتی داریم که ۱ و نیم میلیون نفر از آنها ازدواج نکردند. خواهش میکنم مسئولین وزارتخانه ها و مدیرکل ها توجه ویژه به این موضوع داشته باشند چون این یک و نیم میلیون نفر از حق حیاتی خود محروم ماندند و باید عزم جدی برای شرایط ازدواج آنها به خرج دهیم.

امیرحسین بانکی پور فرد، سخنگوی کمیسیون فرهنگی در مجلس شورای اسلامی در مراسم آغاز هفته ازدواج گفت: برای اینکه نسل جوان را از نظر ارزش های اخلاقی حفظ کنیم چاره ای جز اینکه سن ازدواج را پایین بیاوریم نداریم یعنی باید تمام تلاش خود را کنیم تا ازدواج به هنگام در جوانان شکل بگیرد.

او افزود: ما نباید ازدواج را با تشکیل خانواده گره بزنیم. ازدواج باید در سن پایین و مناسب صورت بگیرد تا با الگوی نامزدی، نشان کردن و… که در فرهنگ ما وجود دارد، جوانان را تا زیر یک سقف رفتن پیش ببریم.

بانکی پور تصریح کرد: ما باید کمک کنیم تا جوانان به جای اینکه به فضاهای ارتباطی غلط کشانده شوند و نیازهای خود را پاسخ دهند، بتوانند در یک شرایط مساعدی رابطه عاطفی احساسی داشته باشند لذا چاره ای جز پایین آوردن سن ازدواج نداریم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: شعار ازدواج ۲۰ ساله ها را باید سر دهیم تا محیط دانشگاه ها ازدواجی شوند. پیش بینی کردیم در طرح جوانی جمعیت خوابگاه ها مملو از دانشجویان متاهل شود، اگر این شرایط فراهم شود مشکلات جهیزیه و مسکن در دوره دانشجویی برطرف خواهد شد.

بانکی پور عنوان کرد: حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دختر دهه شصتی داریم که ۱ و نیم میلیون نفر از آنها ازدواج نکردند. خواهش میکنم مسئولین وزارتخانه ها و مدیرکل ها توجه ویژه به این موضوع داشته باشند چون این یک و نیم میلیون نفر از حق حیاتی خود محروم ماندند و باید عزم جدی برای شرایط ازدواج آنها به خرج دهیم.

او ادامه داد: در طرح جوانی جمعیت جهشی در وام ازدواج ایجاد کردیم به این ترتیب که پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال ۱۰۰ میلیون تومان و باقی ۷۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت میکنند. این کار را انجام دادیم تا جوانان ترغیب شوند، زودتر ازدواج کنند.

بانکی پور عنوان کرد: پیری جمعیت ابر بحرانی است که در چند سال آینده نصیب ایران می‌شود و با سایر بحران های دیگر ایران قابل مقایسه نیست. برای اینکه بتوانیم پیری جمعیت را جبران کنیم باید نهضت ازدواج و فرزندآوری را به وجود بیاوریم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی گفت: الگوی فرزندآوری باید متحول شود و ما وارد ۳ فرزندی شویم وگرنه سیاه چاله جمعیتی ما را می بلعد. کشور ما لحظه ای پیر می‌شود که ایران لکه قهوه ای رنگ است و کشورهای اطراف آن زرد هستند که این موضوع از لحاظ امنیتی فوق العاده برای ایران خطرناک است و سابقه نشان داده هر وقت ایران ضعیف شد، طمع کشورهای منطقه سرازیر شده و به لحاظ امنیتی مشکل پیش آمده است.

بانکی پور تاکید کرد : اگر در سیاه چاله جمعیتی گیر بیفتیم تا ۱۵۰ سال درگیر آن خواهیم بود و از طرفی چندسال بیشتر وقت نداریم بنابراین باید هرچه سریع تر سن ازدواج را پایین بیاوریم و شرایط ازدواج دهه شصتی ها الان آماده ازدواج و فرزندآوری هستند را فراهم کنیم.

http://www.bartarinha.ir/fa/news/1135948

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن